„Być jak Ignacy” – zapraszamy do udziału w 5. edycji programu naukowego

W tym roku akcja startuje pod hasłem „Nauka to przyszłość”. Program ma zachęcić dzieci do zdobywania wiedzy w takich dziedzinach, jak energia, ekologia, transport oraz technologie przyszłości. Uczniowie poznają kolejnych czterech naukowców – Józefa Rotblata, Władysława Szafera, Ernesta Malinowskiego oraz Stefana Banacha.

Program „Być jak Ignacy” przeznaczony jest dla uczniów klas I-III oraz IV-VIII. Specjalnie dla nauczycieli organizatorzy przygotowali interaktywne scenariusze zajęć dotyczące każdego z tematów projektu. Materiały będą mogły być realizowane zarówno w przypadku zajęć stacjonarnych, jak i w sytuacji nauczania zdalnego.

Dodatkowym wsparciem będą indywidualne filmy edukacyjne oraz instrukcje do przeprowadzenia eksperymentów i doświadczeń.

Programowi „Być jak Ignacy” towarzyszy konkurs dla kół naukowych. Do zdobycia są nagrody pieniężne dla szkół i nauczycieli oraz nagrody rzeczowe dla uczniów, o wartości ponad 300 000 zł. Zwycięskie szkoły otrzymają również prestiżowy tytuł „Naukowej Szkoły Ignacego”, a najlepszy zespół otrzyma tytuł „Szkoły Roku”.

Na czym polega program?

Projekt polega na prowadzeniu zajęć, w kole naukowym, na podstawie otrzymanych scenariuszy zajęć. Program podzielony jest na 4 etapy, każdy jest poświęcony innemu zagadnieniu: energia, ekologia, transport przyszłości i świat wirtualny. Do każdego etapu nauczyciel otrzymuje interaktywny scenariusz zajęć, pełen ciekawych doświadczeń i eksperymentów. Pierwszy scenariusz pojawi się już na początku października, kolejne co dwa miesiące. Każdy uczestnik programu zostanie poinformowany o pojawieniu się nowego scenariusza. Warto dodać, że w ramach jednej szkoły może działać kilka kół naukowych.

Konkurs dla kół naukowych

Aby wziąć udział w konkursie, należy zarejestrować koło naukowe i realizować zajęcia zgodnie z przesłanymi scenariuszami. Należy również wykonywać zadania, które znajdują się na platformie, po zalogowaniu na swoje konto. Na koniec każdego z czterech etapów konkursu należy przesłać pracę konkursową. 

Więcej informacji na temat programu „Być jak Ignacy. Nauka to przyszłość” można znaleźć na stronie internetowej www.bycjakignacy.pl. Zachęcamy również do śledzenia aktualności na profilu projektu na Facebooku www.facebook.com/bycjakignacy.

 

 

 

info: men.gov.pl